60 درصد DOP سازها به حالت نیمه تعطیل درآمدند!

60 درصد DOP سازها به حالت نیمه تعطیل درآمدند!

برخی از منابع خبری از ورود محموله های وارداتی دی اتیل هگزانول که حدودا 10 تا 15 کانتینر است به جبل علی خبر می دهند و احتمال می دهند ورود این محموله ها به ایران 2 هفته به طول می انجامد


در حالی امروز کمیته تخصصی پتروشیمی پس از ماهها التهاب در بازار DOP عرضه 1100 تنی دی اتیل هگزانول پتروشیمی شازند را 200 تن به صورت هفتگی افزایش داده است که نرخ DOP در بازار داخلی ایران به مرز 31 هزارتومان رسیده است، بنابر ادعای کارشناسان بازار نرخ واقعی این کالا حدودا باید 13 هزارتومان در هر کیلو باشد و نرخ فعلی 2.5 برابر بیشتر از نرخ واقعی است. این گروه تاکید می کنند 60 درصد واحدهای تولیدکننده DOP به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمده اند و مشتریان صادراتی آنها از دست رفته است.

برخی از منابع خبری از ورود محموله های وارداتی دی اتیل هگزانول که حدودا 10 تا 15 کانتینر است به جبل علی خبر می دهند و احتمال می دهند ورود این محموله ها به ایران 2 هفته به طول می انجامد.

این در حالی است که همچنان ظرفیت خرید کدهای معاملاتی دی اتیل هگزانول در بورس کالا 44 تن است و به اعتقاد مصرف کنندگان در شرایط فعلی باید کاهش یابد؛ چرا که هنوز برخی از مصرف کنندگان دی اتیل هگزانول در بازار ایران دارای 3 یا 2 کد معاملاتی هستند و تقاضای بیشتری بر بازار تحمیل می کنند، هفته گذشته عرضه 1100 تنی دی اتیل هگزانول شازند حدودا دو برابر تقاضا داشت.

مصرف کنندگان DOP در خصوص افزایش واحدهای تولیدی می گویند: پیش تر تنها خریدار دی اتیل هگزانول شازند، پتروشیمی فارابی بود، اما در حال حاضر 30 خریدار هر هفته در انتظار عرضه اندک پتروشیمی شازند هستند.

به گفته این گروه عرضه سلف دی اتیل هگزانول طی چند هفته می تواند به توازن بازار در این حوزه کمک کند، این در حالی است که طی هفته های اخیر صادرات DOP نیز متوقف شده، اما همچنان بازار این کالا در التهاب به سر می برد.

گر چه برخی از منابع خبری نزدیک به شرکت فارابی نیز از واردات دی اتیل هگزانول و ذخیره سازی محموله ها در مخازن این مجتمع خبر می دهند، اما برخی از آگاهان بازار می گویند: با توجه به مشکلات مالی در پتروشیمی فارابی، واردات دی اتیل هگزانول بعید به نظر می رسد، این گروه حتی از تعدیل برخی از پرسنل این شرکت در هفته های اخبر خبر داده و می گویند: اکثرا پتروشیمی فارابی، پیش از تولید DOP اقدام به فروش محموله به صورت پیش فروش می کند.

با این حال به نظر می رسد افزایش عرضه دی اتیل هگزانول، کاهش ظرفیت های خرید کدهای معاملاتی و پالایش خریداران، از سوی دیگر سقف قیمت برای خرید آن در بورس کالا می تواند به این بازار کمک کند.

کد خبر: 7129
تاریخ: 1398/03/13 - 11:48:20