برنامه ریزی جدید ترامپ برای جلوگیری از صادرات پتروشیمی‌های ایران

برنامه ریزی جدید ترامپ برای جلوگیری از صادرات پتروشیمی‌های ایران

به نقل از روزنامه ی ژورنال استریت که رابطه خوبی با سرمایه‌داران این کشور دارد، ترامپ برای جلوگیری از صادرات پتروشیمی‌های ایران برنامه‌ریزی جدیدی صورت داده است.


صنایع پتروشیمی یکی از مهمترین بخش‌های صادراتی است که ارزآوری بالایی برای کشور به همراه دارد. اکنون گفته می‌شود که رئیس جمهور آمریکا سعی دارد این صنایع را هدف بعدی تحریم‌های خود قرار دهد تا به این طریق موانع دیگری سر راه ورود ارز به کشور قرار دهد. 

یک روزنامه آمریکایی که رابطه خوبی با سرمایه‌داران این کشور دارد نوشته که ترامپ برای جلوگیری از صادرات پتروشیمی‌های ایران برنامه‌ریزی جدیدی صورت داده است. دولت آمریکا پس از تحریم نفت ایران در فکر تحریم صادرات پتروشیمی ایران به سنگاپور و صادرات کالا به افغانستان برای قطع درآمد ارزی دولت است.

در همین راستا یک مقام رسمی دولت به این رسانه آمریکایی گفت: فشار‌های جدید سراغ معاملات دلاری جمهوری اسلامی می‌رود تا دسترسی به آن را دشوارتر کند.

در ادامه این گزارش آمده است: ایالات متحده افراد رسمی را در سنگاپور، مالزی و هند مستقر کرده که مراقب باشند هیچ‌گونه اقدامی در دور زدن تحریم‌ها انجام نشود. همچنین شبکه مالی ایالات متحده هم روی فعالیت‌های مالی در سنگاپور، مالزی، امارت متحده عربی و ارمنستان متمرکز خواهد بود.

همچنین شبکه مالی ایالات متحده هم روی فعالیت‌های مالی در سنگاپور، مالزی، امارت متحده عربی و ارمنستان متمرکز خواهد بود.

صنایع پتروشیمی یکی از درآمدهای کلیدی برای ایران است. ایران برنامه‌ریزی کرده تا سال ۲۰۲۱، حدود ۳۶ میلیارد دلار از راه صنایع پتروشیمی درآمد داشته باشد. درآمد ایران از پتروشیمی در سال ۲۰۱۵، حدود ۱۹ میلیارد دلار بود.

مقامات رسمی آمریکا همچنین در حال پیدا کردن شرکت‌های صوری در ترکیه، امارات متحده عربی و عراق هستند که محلی برای معاملات مخفیانه ایران محسوب می‌شود.

یک منبع آگاه گفته مناطق ارتباط مالی مخفی ایران در جمهوری آذربایجان، ترکیه و مالزی همه در حال بررسی هستند.

یک مقام رسمی عراق هم گفته واشنگتن مشغول فشار آوردن بر بغداد است تا به واردات قطعات یدکی خودرو از ایران پایان دهد.

کد خبر: 6126
تاریخ: 1398/02/14 - 11:20:08

صادرات|تحریم|آمریکا|ترامپ|پتروشیمی