تشدید وابستگی بازار پلی اتیلن های ایرانی به دلار

تشدید وابستگی بازار پلی اتیلن های ایرانی به دلار

پلی اتیلن سنگین گرید F7000 پتروشیمی مهر امروز با حجم عرضه 4 هزار و 4 تنی و با قیمت پایه 8 هزار و 810 تومان در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت. حجم معامله این کالا 3 هزار و 190 تن بود.افزایش حجم عرضه این کالا نسبت به هفته گذشته سبب شد تا معامله گران این کالا را با قیمت پایه خریداری کنند.


در حال حاضر بازار پلی اتیلن ها در ایران بیش از هر فاکتور دیگری، به قیمت دلار وابسته است.

از این رو بازار پلی اتیلن های ایرانی متاثر از نوسانات قیمتی دلار، ثبات ندارد و پیش بینی ها دشوار شده است.

در بورس کالای ایران معاملات پلی اتیلن های سبک و سنگین، امروز نسبت به هفته گذشته آرامش بیشتری داشت، در بازار داخلی هم پیش رو بودن تعطیلات و گمانه زنی ها درباره کاهش حجم صادرات که به انباشت محصولات در بازار ختم شده، سبب شد تا فروشندگان بیشتری با کاهش نرخ های خود خواهان فروش موجودی انبارهایشان باشند.

به همین دلیل برخی از محصولات امروز در بورس کالای ایران با نرخ هایی گران تر از بازار داخلی معامله شدند. پلی اتیلن سبک 0200 پتروشیمی بندرامام که تا مرز 12 هزار و 100 تومان گران شده بود تا قیمت 11 هزار و 400 تومان کاهش یافت. همچنین پلی اتیلن سنگین F7000 پتروشیمی مهر و ایلام هم حدودا به قیمت 11 هزار و 600 تومان بازگشت، قیمت این گرید در بازار داخلی ایران تا مرز 12 هزارتومان در هر کیلو گران شده بود.

پلی اتیلن های سنگین گرید بادی و EX3 هم امروز نسبت به روزهای گذشته در بازار ایران با افت قیمت روبه رو شده و به کانال 11 هزارتومان در هر کیلو بازگشتند.

در همین حال مشتریان در بازار شرق آسیا به خصوص کشور چین خواهان خرید پلی اتیلن از پتروشیمی های ایرانی هستند، همچنین بزرگترین بازار مقصد برای پلی اتیلن های ایران در حال حاضر کشور ترکیه، عراق، افغانستان و حوزه CIS است.

همچنین در حال حاضر صادرات پلی اتیلن از مبدا ایران به مقصد هندوستان به دلیل تولیدات بالای این کشور انجام نمی شود.

در همین حال قیمت پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی های ایران؛ امیرکبیر، شازند، باختر، تبریز و جم در بازار منطقه حدودا 1000 دلار در هر تن، پلی اتیلن سنگین EX3 امیرکبیر، مارون، جم و شازند حدود 1200 دلار در هر تن و پلی اتیلن سبک بندرامام، لاله، آریاساسول، امیرکبیر، شازند و باختر نیز 1050 دلار در هر تن گزارش می شود.

کد خبر: 6122
تاریخ: 1398/01/31 - 14:35:03