آغاز معاملات نفت و صعود به 46 دلار

آغاز معاملات نفت و صعود به 46 دلار

قیمت نفت که معاملات هفته گذشته را با 45.08 دلار به پایان رسانده بود، امروز و هفته‌ی جدید را با 45.80 دلار آغاز کرد. ولی در ادامه با 1 دلار و 3 سنت افزایش به 46 دلار صعود کرد.
 سه مرحله کاهش قیمت اتیلن در یک ماه گذشته

سه مرحله کاهش قیمت اتیلن در یک ماه گذشته

در یک ماه گذشته اتیلن سه مرحله کاهش قیمت داشته و از 10 روز قبل تا به امروز در یک وضعیت پایداری به سر می برد. 720 دلار به نوعی قیمت لب مرز می باشد و با توجه به گزارشات موسسات بین المللی که در حوزه ی انرژی کار می کنند اگر این هفته کاهش قیمت داشته باشد، می تواند به راحتی به زیر 700 دلار برسد و در بازه 650 تا 700 دلار معامله گردد.
 پایبندی به توافق کاهش تولید، همچنان نفت را بالا نگه می دارد

کاهش تولید ۱.۸۴ میلیون بشکه‌ای اوپک پلاس، پایبندی به توافق کاهش تولید، همچنان نفت را بالا نگه می دارد

براساس داده‌های كپلر كه محموله‌های نفتی را ردیابی می‌کند، اعضای اوپك به همراه روسیه و سایر متحدانشان، صادرات نفت خود را در ماه ژوئن ۱.۸۴میلیون بشكه در روز نسبت به ماه می کاهش داده‌اند. به گزارش اکونومیک تایمز، شرکت کپلر که در زمینه اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها فعالیت می‌کند، در گزارش خود آورده است: «صادرات نفت خام اوپک در ماه گذشته ۱۷.۲  میلیون بشکه در روز بوده است. کاهش صادرات ماهانه نفت عربستان سعودی تقریبا نیمی از میزان کاهش اوپک را به خود اختصاص داده و تولید سعودی‌ها در ماه گذشته حدود ۹۷۹ هزار بشکه در روز کاهش‌یافته است.»
 هفته ای داغ در انتظار PVC ...

قیمت جهانی پلی ونیل کلراید PVC

قیمت های پایه در طی دو هفته ی گذشته چیزی حدود 4% افزایش داشته و از 96000 ریال به 109000 ریال تغییر کرد عمده ی این تغییرات به علت نوسان قیمت های جهانی است. به نظر می رسد در هفته ی پیش رو هم مجدد با یک افزایش قیمت حداقل 5000 ریالی و حداکثر 10000 ریالی روبرو باشیم، از اینرو احتمالا قیمت پی وی سی در شنبه یا یکشنبه هفته ی آینده تحرکی جدی داشته باشد.
 بیماری منحوس کرونا و احیای قیمت نفتا

نفتا در حال احیای جایگاه خود

سه ماه پیش، قبل از پیدایش بیماری منحوس کرونا، نفتا در سطح 400 تا 430 دلار بود که در کمتر از یک ماه قیمتش به کمتر از نصف کاهش پیدا کرد و به 160 دلار در هر تن رسید. در حال حاضر نفتا پس از طی کردن فراز و نشیب هایی در دو هفته گذشته با رشدی 20 درصدی به قیمت 360 دلار در هر تن رسید و به آرامی دارد به سطوح قیمتی خود در سه ماه گذشته میرسد.
 اقتصاد و نفت

برآوردهای جدید از تقاضای نفت، چشم‌انداز قیمت‌ها و ریسک‌ها

برآوردهای جدید یکی از موسسه های معتبر بین المللی از پایین‌تر ماندن تقاضای جهانی نفت (حتی پس از احیاء) در مقایسه با برآوردهای قبلی حکایت دارد، چنان‌که در پایان ۲۰۲۱ نیز در نتیجه کرونا، افت تقاضای نفت حداقل پنج میلیون بشکه در روز خواهد بود. با وجود این، شیب تند احیاء در ماه می و ژوئن امسال به قوت خود باقی است.